Το "Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ 2018", ξεκινάει την Κυριακή 22 Απριλίου

 22 ΑΠΡΙΛΗ – 13 ΜΑΗ "…ΜΑΘΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ…"


Το «Παιδικό – Νεανικό Φεστιβάλ», ανοίγει τις πύλες του την Κυριακή 22 Απριλίου. Το φετινό παιδικό φεστιβάλ, φέρει τον τίτλο: «Μάθημα Ανοιχτό».

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Τελετή Έναρξης

Κυριακή 22 Απριλίου

Κέντρο Μελέτης Χορού Ισιδώρας & Ραϋμόνδου Ντάνκαν 

(Χρυσάφης 34 και Δικαιάρχου)

7.00μ.μ

Oι μαθητές του Κέντρου Μελέτης Χορού Ισιδώρας & Ραϋμόνδου Ντάνκαν καλωσορίζουν την Έναρξη του 33ου Παιδικού Νεανικού Φεστιβάλ …στη γλώσσα του χορού.

«Viva la musica» από την χορωδία των μαθητών των 6ου και 7ου Δημοτικών Σχολείων.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Κυριακή Τριανταφύλλου

Πιάνο: Ισμήνη Παντελάκη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου του τμήματος παραδοσιακών χορών παρουσιάζουν την παράσταση «Αφιέρωμα στη Σμύρνη».

Υπεύθυνος καθηγητής: Γιώργος Σταχίκας

Οι Σύλλογοι των Ηπειρωτών και Κρητών παρουσιάζουν παραδοσιακούς χορούς από τους τόπους τους.


Παρασκευή 27 Απριλίου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

8.00μ.μ.

Συναυλία με τα σύνολα ρεμπέτικου και έντεχνου τραγουδιού του Μουσικού Σχολείου Αλίμου.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ορέστης Ντάντος, Θάνος Θεοδωρόπουλος, Μάνος Σκαλιδάκης


Σάββατο 28 Απριλίου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.30μ.μ.

Οι μαθητές  του  τμήματος  παραδοσιακών χορών των  5ου και 11ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν «Εκεί που συνάντησε η Δύση την Ανατολή και ο Βορράς τον Νότο». Χοροί από τον Πόντο, Κρήτη, Ήπειρο, Σμύρνη, Λέρο, Κεντρική Μακεδονία, Μακρα Γέφυρα Ανατ. Θράκης, Κέρκυρα.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Νίκος Κωστογιαννόπουλος

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)


Κυριακή  29 Απριλίου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.30μ.μ.

Οι μαθητές των 5ου και 11ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν τα έργα:

«Η Δίκη της Μπεμπέκας» του Γιώργου Τσουκαλά σε μουσική Θέμη Καραμουρατίδη

«Το Γεύμα του Παπή» του Ηλία Καπετανάκη

«Ζητείται Υπηρέτης» του Μπάμπη Αννίνου

«Η Κόρη του Παντοπώλου» του  Άγγελου Βλάχου

Επιμέλεια – διδασκαλία: Ευαγγελία Σαραβάνου

Σκηνικά-Μουσική επιμέλεια: Αυγερινός Καρύδης

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)


Τετάρτη 2 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.00μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας» του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βίκυ Παπαϊωάννου

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

7.30μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος μοντέρνων χορών χορεύουν Zumba.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Ανδρομάχη Μπασδέκη

8.00μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος παραδοσιακών χορών παρουσιάζουν χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Δώρα Σταυροπούλου

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Κατά την διάρκεια των παραστάσεων θα πραγματοποιηθεί Έκθεση Κεραμικής του τμήματος Κεραμικής των μαθητών του 3ου Δημοτικού Σχολείου.

Διδασκαλία: Σέβη Γιαγκάκη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)


Πέμπτη 3 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.30μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Όλα τα παιδιά της γης», λαϊκό παραμύθι.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης


Παρασκευή 4 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.00μ.μ.

Οι μαθητές του τμήματος  παραδοσιακών χορών του 9ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν «Σεργιάνι στην παράδοση». Χοροί από την Πελοπόννησο και από τα νησιά του Ιονίου και του Αιγαίου.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μαριάννα Διαμαντοπούλου

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθεί :

-Εικαστική έκθεση «Παραδοσιακές στολές», δημιουργίες των μαθητών του 9ου Δημοτικού Σχολείου. 

Υπεύθυνη: Κατερίνα Λόη

-Έκθεση Κεραμικής του τμήματος Κεραμικής των μαθητών του 9ου Δημοτικού Σχολείου.

Υπεύθυνη: Σέβη Γιαγκάκη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

7.30μ.μ.

Οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Αμέλια η νεράιδα των αστεριών» του Δημήτρη Αδάμη.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης


Σάββατο 5 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

5.30μ.μ.

Τα παιδιά του Θεατρικού Εργαστηρίου Δήμου Βύρωνα παρουσιάζουν το έργο «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη σε διασκευή Κάρμεν Ρουγγέρη.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

7.30μ.μ.

Οι μαθητές του εκπαιδευτηρίου «Σύγχρονη Παιδεία» παρουσιάζουν το έργο «Το Φιόρο του Λεβάντε» του Γρηγορίου Ξενόπουλου.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μελίνα Μαρνέρου

Στίχοι-Μουσική: Παναγιώτης Καλαντζόπουλος


Κυριακή 6 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

5.00μ.μ

«Reggaeton lento-Bailemos», οι μαθητές των 6ου και 7ου Δημοτικών Σχολείων χορεύουν Zumba.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Ανδρομάχη Μπασδέκη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

5.30μ.μ

«Viva la musica» από την χορωδία των μαθητών των 6ου και 7ου Δημοτικών Σχολείων.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Κυριακή Τριανταφύλλου

Πιάνο: Ισμήνη Παντελάκη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

6.00μ.μ

Οι μαθητές του τμήματος  παραδοσιακών χορών των  6ου και 7ου Δημοτικών Σχολείων παρουσιάζουν χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας .

Επιμέλεια – διδασκαλία: Δώρα Σταυροπούλου

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

8.00μ.μ.

Οι μαθητές του 1ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Το σακάκι που βελάζει» του Στανισλάβ Στρατίεβ.

Υπεύθυνοι καθηγητές: ‘Ελσα Πίπα, Γιώργος Πλακίδας


Δευτέρα 7 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

6.30μ.μ.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης  του 12ου Δημοτικού παρουσιάζουν το έργο «Το όνειρο του σκιάχτρου» του Ευγένιου Τριβιζά.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

Υπεύθυνος δάσκαλος: Δημοσθένης Παπαγεωργίου


Τρίτη 8 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

 5.30μ.μ

Οι μαθητές του 12ου Νηπιαγωγείου παρουσιάζουν το έργο «Η Συνέλευση των Ζώων» του Περικλή Κοροβέση.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

Υπεύθυνη νηπιαγωγός: Κωνσταντίνα Τσιαντή

7.15μ.μ

Οι μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Τα Μαξιλάρια της Ουρανούπολης» του Ευγένιου Τριβιζά.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης


Τετάρτη 9 Μαΐου

ΠΟΛΥΔΥΝΑΜΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ, Καλλιπόλεως 59 & Αγίας Σοφίας

(Πλατεία Κολλημένου, πρώην Τσιρακοπούλου), Τ. 210 7624403

9.00-13.00

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ Δώσε Ζωή. Είναι στο αίμα σου. Τράπεζα αίματος για τα παιδιά. Σε συνεργασία με το ΚΕΝΤΡΟ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ του «Νοσοκομείου Σωτηρία»

5.30μ.μ

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

Οι μαθητές του τμήματος παραδοσιακών χορών των 12ου Δημοτικού & 4ου Γυμνασίου παρουσιάζουν «Ταξιδεύοντας στη Χώρα των Ονείρων».

Επιμέλεια – διδασκαλία: Νικόλαος Νικολόπουλος

(Με την στήριξη των Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων)

8.00μ.μ.

Οι μαθητές του τμήματος παραδοσιακών χορών του 4ου Γυμνασίου παρουσιάζουν «Αφιέρωμα στη Σμύρνη».

Υπεύθυνος καθηγητής: Γιώργος Σταχίκας


Πέμπτη 10 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

5.30μ.μ

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου  του 5ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Ρήγας Βελεστινλής Φεραίος» του Τάκη Χρυσούλη.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Πολυξένη Μοίρα

7.00μ.μ.

Οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου παρουσιάζουν το έργο «Δον Καμίλο» του Σωτήρη Παταζή.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ευφροσύνη Καραβότα

 

Παρασκευή 11 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

5.30μ.μ.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου παρουσιάζουν το έργο «Φαύστα» του Μποστ.

Σκηνοθεσία – επιμέλεια : Ιουλία Κοντοαγγέλου

Μουσική διδασκαλία: Αικατερίνη Κεραμίδα

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

8.15μ.μ.

Οι μαθητές  του 5ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Ο Επιθεωρητής» του Νικολάι Γκόγκολ

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

Σκηνικά – Κοστούμια : Δώρα Μπέτσα


Σάββατο 12 Μαΐου

Δημοτικός Κινηματογράφος «ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ»

5.15μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου παρουσιάζουν το έργο «Ξύπνα Βασίλη» του Δημήτρη Ψαθά.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βενετία Χατζηνικολάου

8.00μ.μ.

Οι μαθητές του 3ου Λυκείου παρουσιάζουν το έργο «Οκτώ Γυναίκες κατηγορούνται» του Ρομπέρ Τομά

Επιμέλεια – διδασκαλία: Χάρης Αρώνης

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αφροδίτη Μάγγου

Τελετή Λήξης


Κυριακή 13 Μαΐου

Πλατεία Εθνικής Αντίστασης

(Πλ. Ταπητουργείου)

7.00μ.μ.

Οι μαθητές του 9ου Δημοτικού Σχολείου του τμήματος μοντέρνων χορών χορεύουν Hip Hop.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Ισμήνη Σταματογιάννη

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Μουσικά Δρώμενα. Μουσικά κομμάτια ορχήστρας βιολιών και κιθάρας από τους μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου. 

Επιμέλεια – διδασκαλία: Ν. Ανταλοπούλου, Ν. Μαρκάκη, Π. Πολίτης,  Μ. Σημίτης, Θ. Τσικρικάς.

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Ο Σύλλογος των Ποντίων παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τον τόπο τους.

Ελληνικοί Παραδοσιακοί Χοροί από τους μαθητές των 5ου και 11ου Δημοτικών Σχολείων.  Επιμέλεια –διδασκαλία: Νίκος Κωστογιαννόπουλος

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

Ο Σύλλογος των Αρμενίων παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τον τόπο τους.

Ελληνικοί Παραδοσιακοί Χοροί από τους μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου. 

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μαρία Τσούτσουρα

(Με την στήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων)

You are here: Οι γειτονιες μας ΒΥΡΩΝΑΣ Το "Παιδικό - Νεανικό Φεστιβάλ 2018", ξεκινάει την Κυριακή 22 Απριλίου